1503826941 199 kadin dogum sonrasi iliski problemleri - DOĞUMDAN SONRA EŞİNİZ İLE YAPMANIZ GEREKENLER

Tekrar anımsatmak istiyoruz evet bebek şu anda her şeyiniz ancak o bebek bir gün büyüyecek ve haneden uçup gidecek. Yanınızdaki adam ise hayat arkadaşı olarak sevip izdivaç ettiğiniz kişi ve onunla uzun bir ömür geçirmeyi amaçladınız. Onu savsaklamayın

Biz kadınların yaygın olarak doğum yaptıktan sonra yaşadığı meselelerin başında sosyal etrafımızdan uzaklaşma meseleleri  gelmekte.

Bebekle ilgilenmek başlı başına vakit alırken çoğu kez yeni tanıştığımız bu vaziyet aile büyükleri kadınlar ile yakınlaşmaya yol açarken, arkadaş ve hem de eşlerden uzaklaşmak gibi bir mesele ile bizleri karşı karşıya bırakmakta.

genelde kısa bir müddet olarak görülen bu durum bebeğe uyum sağlamanın hemen hemen peşinden 1 veya 2 senede normal düzeye gelmekte. Arkadaş ortamları çocuklu ailelere evrilirken. Çocuğu olmayan ve bekar insanlarla tabii olarak mesafeler artmakta daha seyrek müzakereler haline dönüşmekte hatta bazen uzun süreli kopmalara kapı aralayabilmektedir. Bu durum çoğunlukla bir süre sorun teşkil etmemekte, fakat bilhassa çocuğun okul çağına gelmesi ve sosyalleşmeye başlaması ile beraber haneden uzaklaşması bir anda çocuklu kadınları yalnız kaldıklarını fark etmelerine sebep oluyor. Genelde arkadaşlar ile ilişkiler belli bir düzeyde yine toparlanabiliyor ama bu vaziyet evliliklerde ilişkiler ile ilgili daha derin yaralanmalara uzaklaşmalara sebep olabilmekte.

1503826941 527 kadin dogum sonrasi iliski problemleri - DOĞUMDAN SONRA EŞİNİZ İLE YAPMANIZ GEREKENLERDOĞUM SONRASI AYRILIKLAR

Doğum sonrasında evliliklerde uzaklaşma oranları çok fazla olmakla birlikte bazen bu vaziyet evliliklerin daha çocuk bebek yaşlardayken ayrılıklara kadar varabiliyor. Evlilikler bitmese dahi erkeklerin alaka görebilmek ve sosyalleşebilmek için haneden karılarından uzaklaşmaları çok yaygın bir vaziyet .

Peki bu vaziyetin önüne geçebilmemiz olası mü ?

Tabi ki çocuk doğduktan sonra evliliğinizin balanslarını savunabilmek olası ama evvela bunun sebebinin bebek olmadığını ilişki içerisinde olan kişilerde olduğunu bilmek gerekiyor.

BEBEK DOĞDUKTAN SONRA AYRILIKLARIN NEDENLERİ  ve ÇÖZÜMLERİ

Hemen panik yapmayın ! Çocuk doğduktan sonra ayrılacaksınız diye bir koşul yok. Yalnızca sizin kimi durumları farkına varmanız ve bunlara tedbirler almanız gerekiyor.

  • BÜTÜN DÜNYANIN BEBEK ÇEVRENİNDE DÖNDÜĞÜ DÜŞÜNCESİ

Tabi ki bebeğiniz dünyanın en tatlı varlığı fakat bu dünyanın onun çevreninde dönmediğini fark etmelisiniz, kocanız da sonunda ilgiye ihtiyacı olan bir varlık .

Eşinize yalnızca bebeğin babası ve hane işlerinde size yardımcı olan kişi gözü ile bakmaya başlarsanız bu karşınızdaki erkeğin ilgi göreceği birilerine ihtiyaç duymasına kapı aralayacaktır.

  • KENDİNİZE AİT ZAMANI İHMAL FAKTÖRÜZ

Bebek özellikle ilk aylarda çok fazla ilgiye ihtiyaç duyar. Fakat sonraki aylarda birbirinize uyum sağlamanızın ardından bu durumun nimetlerinden yararlanarak tembelleşmemeniz gerekmektedir.

Kendnize en az haftada 1 gün ayırmalısınız. Ayrı olarak şahsi bakımınızı ve güzel görünmek için yaptıklarınızı savsaklamamalısınız. Şöyle düşünün doğum yaptıktan sonra çirkinleşen bir kadun’ı kim ister.

  • AİLE BÜYÜKLERİNİN AİLE DÜZENİNE DAHİL OLMASI

Aile büyüklerinizden yardım istemeniz çok normal. Ama anımsamanız şart olan ehemmiyetli bir nokta var ; yaşadığınız hane siz EŞ ve ANNE’YE bu arada KOCANIZ OLAN EŞİNİZE ve BABAYA bir de yeni doğan o tatlı bebeğe ait olan mahrem bir hayat alanıdır. Bu alan içerisinde kocanızın da mahremiyete ihtiyacı vardır. Onun hayat alanına aile dışından insanların gereğinden fazla dahil olması dışarıda sosyalleşme arzusunu tetikleyecek ve çocukla ilgileneceği vakit haricinde tüm vaktini dışarıda geçirmek isteyecektir.

Netlikle aile dışında olan kişileri çok uzun müddetli ağırlamamaya çaba etmelisiniz.3. ŞAHISLARIN KONULARINIZA MÜDAHELE ETMESİ

Aynen aile büyüklerinizin hanenizde yaşaması gibi 3. şahısların özel tartışmalarınıza dahil olması eşinizin sizden uzaklaşmasına kapı aralar. Bu duruma çok dikkat etmelisiniz şayet eşinizle bir sorununuz varsa netlikle başbalayken bunu konuşmalısınız.

  • CİNSEL YAŞAMI SAVSAKLAMAK

Evet doğum sonrası belli bir süre cinsel ihtiyaçlarınızı hem kendiniz hem de eşiniz için bir süre cinsel yaşam askıya alınabilir. Bu durumun eşiniz için en az sizin kadar zor bir durum olduğunu unutmayın.

DOĞUMDAN SONRA EŞİNİZ İLE YAPMANIZ GEREKENLER

  1. HAFTADA  EN AZ 1 GÜN BAŞ BAŞA ZAMAN GEÇİRMELİSİNİZ, BU EN AZ 2-3 SAAT OLMALI ( BEBEKSİZ )
  2. BİR SÜRE GEÇTİKTEN SONRA CİNSEL YAŞAMINIZA DÖNMELİSİNİZ
  3. KİŞİSEL BAKIMINIZA ÖNEM VERMELİSİNİZ.
  4. BİR KAÇ AY SONRA EŞİNİZ İLE SOSYAL YAŞAM İÇERİSİNE KATILMALISINIZ
  5. KENDİNİZE KESİNLİKLE İŞ VE EV HARİCİNDE SOSYAL BİR HOBİ EDİNMELİSİNİZ
  6. BEBEĞİNİZİN BAKIMI KONUSUNDA KESİNLİKLE KOLAY YOLLAR ARAŞTIRIN, BU DAHA ÇOK KENDİNİZE ZAMAN AYIRABİLMENİZE YARDIMCI OLACAKTIR.