Adet esnasında gebe kalmak mümkün mü?

0
30
views

Adet sırasında hamile kalmak mümkün mü? Suali en çok suallen suallerden biridir. Bu hiç de kolay bir iş değildir. Adet dönemi (bir adetten sonraki adet arasındaki müddet) çeşitli kadınlarda değişik olur. Birinde bu dönem 24 gün, diğerinde 28, 30 vb. 40 güne kadar çıkabilir. Tabii ki, bu kadınlarda yumurtlama adet döneminin çeşitli günlerinde gerçekleşir – 11., 14., 16. gününde vb.

Amerika’da bulunan gebe kadınların yumurtlama konusunda incelemelerde şu neticelere varıldı ki, yumurtlama son adetten 11-21 gün sonra veya bir sonraki adet döneminin 12-16 gün önce gerçekleşir. Ancak bu rakamlar da görecelidir. Hem de aynı kadında her adet dönemi süresince yumurtlama aynı günde olmaz – çeşitli nedenlerle (stres, hastalık vb.) daha geç veya daha sık oluşabilir. Dolayısıyla yalnızca adet döneminin uzunluğuna dayanarak yumurtlama gününü tam olarak atamak çoklukla mümkün olmuyor.

Şayet kadın için yumurtlama gününü tam olarak atamak harbiden çok gerekirse (kadın kısırlık göre rehabilitasyonu alıyorsa vb.), Bu vaziyette en doğru yol olarak follikülometri (Yumurta takibi -Folikül ölçümü) önerilebilir. Bu vakit kadın adet döneminin belli gününden başlayarak (bunu doktor belirler) belli aralıklarla (1-2 günde bir) USM den geçer. USM hekimi monitörde folikülün gelişimini izler. Yumurtlama olduğunda folikül yumurtalıktan kayboluyor ve onun yerinde sarı cisim oluşur, douglas boşluğunda (rahim arkasında olan alan) sıvı izleniyor. Bu belirtilere bakarak doktor ovulasyonun (yumurtalıklardan yumurta atılması) baş verdiğini belirler.

Ovulasyon testleri net netice veriyor mu?

Ovulasyondan önce kadının vücudunda Luteinleştirici hormon (LH) düzeyi keskin bir şekilde yükselir. Bu hormonun parçalanma ürünleri organizmadan idrarla salgılanır. Ovulasyon testi idrarda LH-un düzeyini ve ovulasyonun olası olup olmadığını belirler. LH doruğa erişince (test2 pozitif netice gösteriyor), bu demektir ki, bu adet döneminde yumurtlama olasıdır. Ancak şayet test2 pozitif ise, bu, ovulasyonun bu dönemde netlikle gerçekleşeceği mananına gelmez. Polikistik hastalığı, yumurtalıkların tükenmesi belirtisi, kadında menopozdan evvelki dönemde LH yüksek olabilir, ama yumurtlama olmayabilir.

Adet esnasında gebe kalmak olası mü?

Her şeyden önce cinsel ilişki esnasında cinsel ilişki çeşitli irinlerin gelişimini tetikleyebilir ve jinekologlar adet sırasında kadınların cinsel ilişkiye girmesini önermez.

Eğer cinsel ilişki âdetin nihayetinde baş vermişse, kadın hamile kalabilir. Mevzu şuradadır ki, kadın cinsiyet yollarında spermatozoitler 5, hem de 7 gün içinde yaşayabiliyorlar ve kendi döllenme özelliklerini kaybetmiyorlar. Böylelikle adet dönemi kısaysa veya adet bu adet döneminde daha sık ortaya çıkarsa gebelik olabilir.

Adet dönemi boyunca yumurtlama kaç kere gerçekleşebilir?

Sadece 1 defa. Fakat bazen adet dönem için 1 değil, 2 folikül (yumurta) yetişir ve ikisi aynı anda yumurtlama olunur. Eğer bu vaziyette hamilelik oluşursa, dünyaya farklı yumurta ikizleri gelecek (bir birine benzemeyen ve hatta farklı cinslere ait olan çocuklar).

Yumurtlama her adet döneminde oluşur mu?

Sıhhatli kadınlarda dahi yumurtlama her adet döneminde oluşmayabilir. Buna ” anovulatorik adet dönemi” denir. Genç kadınlarda 1 senede 1-2 anovulatorik adet dönemi olabilir. Kadının yaşı arttıkça anovulatorik adet dönemlerin sayısı da artıyor.

Yumurtlama olmamışsa, adet olası mü?

Evet, olasıdır.

Diğer taraftan adet başlamışsa, bu demek değildir ki, geçen adet döneminde yumurtlama olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here