Gebelikte 1. Ay

0
68
views

1 ay gebelik

1. Ay Gebelik

Artık bir bebeğiniz olmasını istiyorsunuz ! Bir bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde bu konu ile ilgili ayrıntılı bir bilgiye sahip olmalısınız.

Toplam gebelik (gebelik) müddeti vasati 40 hafta başka bir deyişle 280 gündür. Gebelerin çoğu 40 haftaya varmadan doğum gerçekleşir. Nadir de olsa 40 haftalık müddeti aşan gebelerde vardır. Bu vaziyetler normal kabul edilir. Her şeyden önce bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde kendinize bu konuda uzman bir doktor seçmelisiniz. Doktorunuz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Gebelikte 1. Ay Hazırlık

Folik asit listeDüşük yapma ve erken doğum rizikonunu azalttığı düşünülerek gebelik öncesi 3 ay ve gebelik sonrası ilk 3 ay 0,4 mg Folik asit kullanılması önerilmektedir. Gebelik döneminde hem sizin hem de bebeğinizin sıhhati açısından şuurlu beslenmek çok ehemmiyetlidir. Bu dönemde folik asit içeren koyu yeşil yapraklı sebzeler tüm hububatlar ve kuru baklagiller bolca tüketilmelidir.

Gebelik 3 trimesterden oluşur. İlk 3 aylık dönem, İkinci 3 aylık dönem ve üçüncü 3 aylık dönem. İlk 3 aylık dönemde bebek gelişimine başlar, ikinci 3 aylık dönemde bebek gelişimine devam eder, üçüncü 3 aylık dönemde ise doğuma hazırlık ve nihayetinde doğum gerçekleşir.

Gebe kalma vaziyetinizin en yüksek olduğu dönemler

Adet döngüsü listeGebe kalma vaziyetinizin en yüksek olduğu dönemler yumurtlama döneminizdir. Yumurtlama dönemi adet tarihinizin ilk gününden hesaplanarak 10. ve 16. günlerine eşit gelir. Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde bu sıralar bilhassa her gün veya gün aşırı cinsel ilişki yaşanmalıdır.Gebeliğin ilk ayında bebeğin varlığından söz edilemez. Son adet tarihi baz alınarak hesaplanır. Son adet tarihinden itibaren bir sonraki ay adet tarihinde 3-5 günlük gecikme olması vaziyetinde gebelik vaziyeti mevzubahis olabilir. İdrarda veya kanda gebelik testi yaptırılması gerekir. Eğer gebe iseniz gebeliğin 4. veyahut 5. haftasında olduğunuz söylenebilir.

Gebe miyim ?

Gebeliğin 1. ve 2. haftasında daha bir gebelik veya bebeğin varlığından söz edilemez. 3. haftada döllenme olur ve rahime yerleşmeye doğru bir yol alır. Gebe olup olmadığınız ancak 3. haftadan sonra öğrenilebilir. Bebek rahime yerleştiğinde tam 4 haftalık olur. İlk ultrason kontrolü ve bebeğin ultrasonda görünmesi 5. ve 6. haftaları bulur.

Üstüne Görme

Eğer bu dönemde adet görür gibi bir kaç gün veya kısa müddetli kanamalarınız olabilir. Halk arasında “üstüne görme” olarakta bilinen bu kanama adet olarak idrak edebilir! Bu vaziyette kaygı etmenize gerek yok, nedeni ise bazen rahim içine doğru büyüyüp gelişen plasenta (bebeğin eşi) rahim içindeki küçük damarları yırtarak damla damla hafif bir kanamaya yol açabilir.

4. haftada bebeğin beyninin oluşacağı bölüm alana gelir ve sinirler oluşmaya başlar. Bebeğin boyu gözle ve ultrasonla gözlenemez. Takriben 1 mm boyundadır. Kalp atışları bu haftada duyulamaz.

Teferruatlı bilgi için lütfen Hafta Hafta Gebelik kategorisine bakın…

Ay Ay Gebelik takibi için.

Ay Ay Beslenme takibi için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here