Gebelikte 2. Ay

0
26
views

2. Ay Gebelik

gebelik testi listeArtık gebeliğinizin 2. ayında gebe olduğunuz netleşti. Bundan sonraki haftalarda anne adaylarını büyük farklıklar bekliyor. Kesinlikle bir kadın doğum uzmanına kontrol olmanız gerekir. Bu dönemde adet dönemlerindeki gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu vaziyet gittikçe daha yoğun bir hal alır.

Erken Gebelik Belirtileri

Kimi anne adaylarında erken gebelik belirtileri olarak sabah bulantıları, kusma, ağız tadının farklığı, iştah farklıkları (aşerme), sabah yorgunluğu, memelerde gerginlik ve hassasiyet, meme uçlarının renginin koyulaşması ağır ağır ortaya çıkabilir. Kimi anne adaylarında ise hiç bir farklık olmadan gebeliğe devam edilebilir.

2. Ay Gebelik Bebeğiniz

7 hafta gebelik fetus listeBebeğinizin boyu vasati 1 – 1,5 santimetre civarındadır. Ultrason ile görülebilir hale gelir. Kalbi atarak kan pompalamaya başlar, kalp atışları artık kolayca ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir. Kalpte 4 odacık oluşur ve bebeğin vücudunda kan akımı başlamıştır. Kol ve bacaklar uzayarak, el ve ayak parmakları yumrular halinde çıkıntılar yapar.

Beyin, omurilik, omurga ve sinir yolu ektoderm (iç cilt) denilen en üst tabakada gelişmeye başlar.  Bu arada deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş minelerinin gelişimine yardımcı olur. Kalp ve dolaşım sistemi orta tabakada (mezoderm) şekillenmeye başlar.

Bu arada bebeğinizin adale, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularında şekillendirir. Dış deride ise (endoderm) bebeğinizin akciğer, bağırsak, tam gelişmemiş idrar sistemi, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi uzuvları şekillendirir. Bu dönemde bebeği besleyecek ve oksijenin bebeğe erişmesine yardımcı olacak koryon villus isimi verilen doku ve kordon bağı oluşmaktadır.

Mol Gebeliği (Üzüm Gebeliği)

 Gebelik takibi, bilhassa dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu ayda çok ehemmiyetlidir. Mol gebeliği, halk arasında bilinen isimiyle “Üzüm Gebeliği“, erken gebelik döneminde rastlanan bir hastalıktır. Tanının konması gebeliğin sonlandırılmasında, takibinde ve rehabilitasyonunda büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Gebeliğin 2. Ayın da Beslenme

gebelik beslenme listeAnne adayları bu dönemde sık sık ve az yemek yemelidirler. Mide bulantılarını bastırmak için ayran, tuzlu kraker, beyaz leblebi, zencefil içeren gıdalar veya zencefil tabletleri ve meyve yemelidirler. Bulantı ve kusmalarınız şiddetliyse biraz kilo kaybetmiş olabilirsiniz.

Gebe bayanlar gebelik dönemlerinde kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar. Bu dönemlerde yeterli kalsiyum alınmaz ise bebeğin gelişimi için şart olan kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır. Bu da annede kalsiyum eksikliğine ve ileri ki yaşlarda kemik erimesine neden olabilir. Gebelik döneminde bir kadının günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg.’dır. Süt ve süt ürünlerini bolca tüketiniz.

Çay ve kahve tüketimini olası olduğunca azaltın. Sigara, içki gibi size ve bebeğinize zarar verecek şeylerden uzak durun. Zorlamadan egzersiz yapabilir ve günlük en az yarım saat yürüyüşlere devam edebilirsiniz. Olanağınız varsa yüzebilirsiniz.

Gebelikte 2. Ay Cinsel Hayat

hafta hafta gebelik ve cinsellik listeCinsel hayatınıza doktorunuzun teklifleri doğrultusunda devam edebilir, ancak kanama, ağrı, düşük rizikosu, erken doğum rizikosu, enfeksiyon rizikosu gibi vaziyetlerde doktorunuz cinsel hayatınıza kısıtlama getirebilir.

 

Teferruatlı bilgi için lütfen Hafta Hafta Gebelik kategorisine bakın…

Ay Ay Gebelik takibi için.

Ay Ay Beslenme takibi için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here