Gebelikte 3. Ay

0
36
views

3. Ay Gebelik Anne

3 trimester listeGebeliğin ilk trimesterini bu ayda bitirmiş oluyorsunuz. Bebeğiniz daha embriyonik dönemdedir. Dışardan bakıldığında gebe olduğunuz henüz anlaşılamaz. Bu aylarda midenizde yanma ve ekşime yakıntıları artabilir, hazımsızlık ve gaz problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Memelerde hassasiyet, kabızlık, sinirlilik, yorgunluk, sabah bulantıları ve duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Gittikçe duygusal manada daha hassas bir dönem içindesiniz. Diş etlerinde şişmeler olabilir, bebeğinizin dişleri ve kendi diş etlerinizin sıhhati için yeteri kadar flor almalısınız. Dişlerinizi flor içeren macunla düzenli fırçalamalı ve şayet çürükler var ise rehabilitasyon ettirmelisiniz. Bel ve sırt ağrısı yakıntılarınız artabilir. Ayak ve bacaklarınızda görülen kramplar sıklaşır. Bel ve sırt ağrılarınız için otururken bel boşluğuna desteklemek yerine yumuşak bir yastık koyabilirsiniz. Ayağınıza ve bacağınıza kramp girdiğinde ise ayakları yukarıya doğru kaldırıp parmak uçlarını gergin tutmak önerilir. Potasyum istikametinden zengin besinlerin krampları azalttığı söylenmektedir. Karnınızda koyu renkli çizgi (Linea nigra) belirmeye başlayabilir.

Gebelik dönemi süresince anne adayları sıkıntılı ve gergin dönemi daha kolay atlatmak için psikologlarında teklifi olan kimi aktiviteler yaparak kendilerini deşarj olabilirler. Geleceğe değin bebeğinizle alakalı güzel hayaller kurabilir, bebeğinizi sevmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

3. Ay Gebelik Bebek

12 hafta ultrason listeBebeğinizin boyu bu ayda 5 – 7 santimetre. ağırlığı ise 10- 15 gr. kadardır. Bu dönemden itibaren bebeğinizin tüm hayati uzuvları oluşmuş vaziyettedir. Dış cinsel uzuvları görülmeye başlar, ancak cinsiyet ayrımı yapmak için erkendir. Bebeğiniz artık sıvı yutabilir. Bebek amnion sıvısının suyunu yatarak soluk alıp verme hareketleri yapar. 12. haftada plasenta hormon üretmektedir.
Bebeğiniz artık bir insan şeklini almaya başladı. Hızla gelişen bebeğiniz, bağırsakları göbek bağından karın boşluğuna doğru harekete geçer, böbrekleri mesanesine doğru idrar salgılamaya başlar. Göz adaleleri gelişmiştir. Dil tomurcuğu barizleşmiş, ses telleri oluşmuştur. 12. haftada sinir hücreleride hızla çoğalmaya başlar. Sinir hücreleri arasındaki irtibat ve teması sağlayacak beyin sinapslarıda hızla oluşmaya başlar.

3. Aylık Hamilelik Beslenme

Omega-3 listeOMEGA 3 istikametinden zengin besinleri seçenek etmelisiniz. Bebeğinizin beyin gelişimi açısından haftada 2 gün balık, günde 2 tane ceviz yemelisiniz. Ispanak ve besili otununda omega 3 istikametinden zengin olduğunu biliniz. Kalsiyum istikametinden zengin gıdalar arasında süt, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi süt ürünlerinden oluşan diğer gıdalar ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz. Süt ve süt ürünleri yağlı oldukları için yağsız (light) süt, yoğurt ve peynirleri tercih edebilirsiniz. Kalsiyum istikametinden çok farkları yoktur. Light süt ile normal süt arasındaki fark yalnızca yağının alınmış olmasıdır. Hem de light sütler genelde normal sütlerden daha fazla kalsiyum içerirler Light süt içerek hem yeterli miktarda kalsiyum almış olur hem de gereksiz yere kalori almazsınız. Az pişmiş et, balık, tavuk ve yumurtadan gibi besinlerden uzak durun.

Bulantıları azaltmak için günde 1 fincan (200 ml.) frambuaz çayının iyi geldiği söylenmektedir, bulantıları ehemmiyetli bir şekilde azaltmaktadır.

Gebelik dönemi boyunca, doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak, hem de olasıysa yüzmek yararlı olacaktır.

Teferruatlı bilgi için lütfen Hafta Hafta Gebelik kategorisine bakın…

Ay Ay Gebelik takibi için.

Ay Ay Beslenme takibi için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here