Gebelikte 4. Ay

4 Aylık Gebelik Anne

fetus listeGebeliğin balayı ayları denilen 2. trimester dönemine girmiş bulunmaktasınız. Bu aylarda artık mide bulantıları, kusmalar ağır ağır geçtiği için anne adayı daha önceki enerjisine kavuşur. Folik asitinde kapı aralayabileceği, memelerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi yakıntılar devam edebilir. Yüzünüz ve vücudunuzda chloasma (gebelik maskesi) denilen lekelenmeler olabilir. Doğumdan sonra kendi kendine düzeleceği için endişelenmenize gerek yoktur.

Kilo artışlarınız artık başlar. Bu dönemlerde vücudunuzda çatlaklar oluşacaktır. Çatlak önleyici kremler, kakao yağı veya badem yağı kullanmanız önerilir. Bacaklardaki toplardamarlar barizleşerek varis oluşur. Bu dönemlerde varis ve hemoroid gibi meselelerle karşılaşabilirsiniz. Gerekirse varis çorapları giyebilir, yattığınız vakit bacaklarınızı kalbiniz düzeyine kadar yükselterek dinlenebilirsiniz. Tansiyonunuz düşebilir. İdrara sık çıkma olabilir. Bu dönemden itibaren anne adaylarında cinsel dürtüler yine fazlalaşır.

C vitamini eksikliğinden ve damarlarınızdaki kan hacminin gebelik öncesine göre 2 kat artmasından dolayı burun kanamaları olabilir. Bir takım anne adayları bu dönemde bebeğin hareketlerini hissedebilir. Bazen de barsakta gaz veya karında adale seğirmesi gibi hareketleri bebek hareketi gibi idrak edebilirsiniz.

Down Belirtisi Üçlü Tarama Testi

down belirtisi liste16. ve 20. haftalarda Down Belirtisi açısından ehemmiyetli olan üçlü tarama testi yapılmalıdır. Üçlü tarama testi için anneden alınan kan testi neticeleri ve bebeğin baş etrafı ultrasonografide ölçülerek karşılaştırılır ve bebeğin Down Belirtisi olma rizikosu belirlenir.

4 Aylık Gebelik Bebek

16 hafta ultrason listeBebeğiniz bu ayda 9 – 11,5 santimetre boyunda ve 100 gr. ağırlığındadır. Bebeğinizin yüzü insan yüzüne benzemeye başlamıştır. Gözleri, burnu ve kulakları artık yerli yerindedir. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanabilir, pankreas bezinden insülin imalatı başlamıştır. Bebek içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır.

Bebeğinizin refleksleri gelişmiştir, kaşlarını çatabilir, gözlerini kısabilir, yüzünü ekşitebilir, çişini yapabilir ve büyük bir olasılıkla baş parmağını dahi emmeye başlayabilir. Cinsel uzuvları tamamıyla oluştukları için cinsiyet ayrımı ultrasonografi ile kolayca ayırt edilebilir. Tiroid bezi gelişmiş ve tiroid hormonları oluşmaya başlamıştır.

Bu dönemde lanugo dediğimiz renksiz olan küçük tüyler doğumdan hemen önce dökülünceye kadar vücudun hemen hemen tamamını kaplar. Ense uzar çene barizleşir. Artık bebeğiniz bir parmak izine sahiptir. Kemikleri sertleşemeye ve sağlamlaşmaya başlamıştır. Kas gelişimi güçlenerek devam etmektedir. El, kol ve bacak hareketleri biraz daha hızlanmıştır. Plasenta ve bebeğinizin boyu hemen hemen aynıdır.

4 Ay Gebelik Beslenme

beslenme listeGebelik döneminde bol bol sıvı tüketilmelidir. Günde en az 2 – 3 litre sıvı alınmasına özen gösterilmeldir. Gebelik döneminde şuursuz kullanılan ilaçlar hem bebeğinize, hem de size sıhhat açısından ciddi zararlar verebilir. Doktorunuza müracaat etmeden ilaç kullanmayın. Doktorunuz ihtiyaç duyulan gördüğü takdirde size uygun ilaçları önerecektir.

Gebelikte demir ihtiyacı bebeğin ve annenin temel ihtiyaçlarındandır. Gebelikte oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıklar erken doğumlara, bebeğin düşük kilolu olmasına neden olabilir. Artan kanınızın oksijen taşıma kapasitesinin artmasını sağlamak, bebeğinizin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanmasından dolayı fazla miktarda demire ihtiyaç vardır. Demir itibariyle zengin besinler yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerdir.

Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir. Et yemeyen anne adaylarının aldıkları gıdalardaki demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir. Protein, mineral ve vitamin ihtiyaçlarınızı karşılayan gıdalar tüketmelisiniz.

Belirli düzeyde yürüyüş, hafif koşu, pilates gibi günlük egzersizlerin yanı sıra yoga yapmakta önerilmektedir.

Detaylı bilgi için lütfen Hafta Hafta Gebelik kategorisine bakın…

Ay Ay Gebelik takibi için.

Ay Ay Beslenme takibi için.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account