Geç yaş gebeliklerde Omega 3 ve yararları

0
12
views

Erken ve geç yaştaki gebelikler ve çok sayıda doğumlar, kansızlık, diyabet ve tansiyon meselelerini beraberinde getirebilir. 35 yaş ve üzeri denilen geç gebelikler esnasında, çocuklarda anemi halleri artıyor.

35 yaşın üzerindeki gebeliklerde kronik yüksek tansiyon, erken yaştaki gebeliğe göre 2-4 kat iken, düşük rizikosu daha genç yaş gebeliklere göre 4 kat artıyor.


Geç yaş gebeliklerde Omega 3 ün faydası büyüktür.

Gebelikte Omega 3 ‘ün kullanımı, bilhassa, geç yaşlardaki gebelik sırasında ortaya çıkan düşük rizikonunu azalttığını ve bebeğin tutunmasını artırdığını söyleyen jinekolog Dr. Ferit Saraçoğlu, Omega 3 ün bebeğin sıhhatli gelişimine de yararları olduğunu vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bebeklerin büyüme ve gelişmesinde ehemmiyetli rol oynayan Omega 3 yağ asitleri, gebelik sırasında da yararlıdır. Erken doğum rizikonunu azaltır, gebelik sırasında tansiyon gibi meseleleri ortadan kaldırır. Ayrı olarak, gebelikten sonra görülen çöküntü Omega ile beslenen annelerde rastlanmıyor.”

Ayrı olarak, ilk 1000 günde (279 günlük gebelik süreci ile bebeğin doğumunu takip eden iki senesi kapsayan süreç) iyi beslenmeyen çocuklarda görme, beyin işlevlerinde, zekâ gelişiminde meselelere rastlanmaktadır. Deniz ürünleri Omega 3 yağ asitleri için iyi bir kaynak olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here