Cilt neden kırışır?

Çoğu insanın korkulu düşü haline gelen kırışıklıklar, cildinize doğru bakmadığınız vakit erken yaşta da kendini gösterebilir. Peki, kırışıklık neden oluşur? İşte kırışıklık oluşmasına kapı aralayan etmenler…

Kırışıklık, yalnızca yaş ilerledikçe gerçekleşen bir cilt problemi değildir. Cildin maruz kaldığı bir takım etkenler dolayısıyla cildiniz beklediğinizden de erken kırışabilir. Sizler için cildin kırışmasına yol açan etkenleri araştırdık.

İşte cildin kırışmasına yol açan etkenler…

YAŞLANMA
Yaş ilerledikçe cilt hücreleri daha yavaş ayrılır ve cildin iç tabakası incelmeye başlar. “Dermis” olarak adlandırılan bu tabaka cildin sarkmasını, kırışmasını ve çizgiler oluşmasını engeller. Yaşlandıkça cilt nem tutma ve yağ üretme kabiliyetini kaybeder, tüm bu nedenler de kırışıklık oluşumuna katkıda bulunur.

GÜNEŞ IŞIKLARI
Güneş ışıkları cildimize zarar verir ve bu zararda kırışıklıklara kapı aralar. Güneşten savunmak için yaz – kış güneş savunucu tesirli kremler kullanmak ve saat 10.00 ve 16.00 arası güneş ışıklarına direk maruz kalmamak gerekir.

SİGARA İÇMEK
Kolajen, cildin yaşlanmasını önleyen, kırışıklık oluşmasını engelleyen, saçları ve tırnakları güçlendiren bir aminoasittir. Sigara tüketimi vücuttaki kolajen imalatını engeller, bu yüzden kırışıklık oluşumu artar.

YÜZ ADALESİ ADALEMELERİ
Kaşlarınızı çatarken oluşan kırışıklıklar, göz etrafındaki kırışıklıklar yüz etrafındaki adalelerin adalemesiyle oluşan kırışıklıklardır. Gülmek, sinirlenmek, kaşları çatmak, gözleri kısarak bakmak bu kırışıklıkların barizleşmesine kapı aralar.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account