Günlük saç yıkamanın zararı varmı?

0
148
views

Saçı Hergün Yıkamak Zararlı Mı

Saçlarımızı kirli ortamlarda bulunduğumuz için, kirli hissettiğimiz için ya da canımız istediği için her gün yıkıyoruz. Bakalım hergün saç yıkamanın zararları var mı.

 

Saçı Hergün Yıkamak Zararlı Mı?

Saçınızı düzenli olarak yıkamanızda hiçbir zarar yok.  Her gün dışarıda kirliliğe maruz kalıyorsanız yatmadan önce saçlarınızı kirden arındırmanız iyidir. Saçınızı yıkamanızı gerektiren eylemler:

  • Egzersiz veya saç derinizi terletecek fiziksel aktiviteler yapıldığında
  • Saç dökülmesine yol açan şekillendirici kullanıldığında
  • Saç üzerinde olumsuz etki yaratan kozmetikler ve diğer saç ürünleri kullanıldığında saçlar kesinlikle yıkanmalı.

 

Saç Yıkamak İçin Birkaç Sebep

  • Terli Saç Derisi

Egzersiz yaptığınızda vücudun ilk terleyen bölgesi kafa derinizdir. Uzmanlara göre saç derisini terli halde, yıkamadan bırakmak hiç de akıllıca değil. Ter içerisinde bulunan laktik asit saç dökülmesine sebep olur. Ayrıca içerdiği DHT (dihidrotestosteron hormonu) saç derisini kireçlenmesine sebep olarak kan akışını engeller ve böylece saç kökleri beslenemez. Bu da hızlıca saç dökülmesine neden olur.

  • Kozmetik Kullanımı

Saçlarınıza köpük, sprey gibi kozmetik ürünler kullandığınız günlerde kesinlikle yatmadan önce saçlarınızı yıkamalısınız. Yıkamadığınız zaman siz tatlı tatlı uyurken kimyasallar saç derinize nüfuz eder ve nefes almasını engelleyerek işkence eder. Ayrıca saçlarınızın sürekli kozmetik ürün kullanmanıza ihtiyaçları yok, kimyasalsız da oldukça güzel görünebilirler.

  • Saç Sebumu (Yağ)

Birçok insanın şikayetçi olduğu konudur gün içerisinde saçlarının yağlanması. Saçlarınızı günde sadece bir kez yıkayarak saçlarınızı aşırı yağdan arındırarak temizleyebilirsiniz. Sebum deriden salgılanan doğal bir yağdır ancak uzun süre kaldığında zararlı olur. Ayrıca aşırı derecede saç yağlanması karaciğerdeki koenzimlerin yeterli miktarda olmadığını gösterir. Saçlarınızda aşırı yağlanma gibi bir problem varsa bu konuda doktora başvurmanızı öneririm.

Günlük Saç Yıkama Zararlı Mı?

Gelelim asıl konumuza. Yukarıdaki durumlarda saçlarınızı günlük yıkayabilirsiniz ancak sürekli şampuan ve krem kullanımından uzak durmak koşuluyla. Şampuanlar aşırı kimyasal içeren, sürekli kullanımla saçlarınıza büyük zararlar veren maddeler olduğu için kesinlikle önerilmezler. Saçlarınızı sadece soğuk suyla yıkayın ve yumuşak tutmak için bitkisel serumlar kullanabilirsiniz. Bu önerime şüpheyle yaklaşacağınıza eminim ama denemeden bilemezsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here