Tarçın İle Güzelliğinize Güzellik Katın

Kokusu ve tadı nedeniyle mutfaklardan eksik edilmeyen tarçın, sağlığa da son derece faydalı bir besindir. Tatlılara verdiği hoş kokusu ve rahatlatan etkisi ile pek çok kullanım alanı olan tarçın, daha çok vücuttaki şeker arzusunu azalttığı için tercih ediliyor. Çaya attığınız çubuk tarçınla şekerinizi düzenleyebilirsiniz. Tarçının faydaları bu kadar değil, cildiniz için de inanılmaz yararları vardır. Günlük bakımınız için tarçını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız doğal maskelerle, kullandığınız birçok kimyasal üründen çok daha kuvvetli olan tarçın ile hem cildinize hem de sağlığınıza büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Tarçın İle Güzelliğinize Güzellik Katın

Tarçının cilde faydaları nelerdir?

Sivilceleri önler: Tarçın, cildi kurutarak sivilcelerin oluşmasını önlediği gibi var olan sivilceleri de yok eder. 3 kaşık bala bir kaşık tarçın ekleyerek güzelce karıştırın. Yüzünüzü temizledikten sonra bu maskeyi cildinize yayın ve 15 – 20 dk bekleyin. Daha sonra bol su ile cildinizi yıkayın.

Ciltte peeling etkisi yapar: Ciltteki ölü hücreleri temizleyen tarçın, cildin parlaklığının ve yumuşaklığının artmasına yardımcı olur.

Cildi iyileştirir: Tarçın, içerdiği antibakteriyel özelliği ile mantarları önler ve cildi iyileştirir.  Muz, yoğurt, tarçın ve limon suyunu karıştırarak macun kıvamına getirin ve temiz cildinize bu maskeyi yayın. Daha sonra 15 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

Egzamaya iyi gelir: Bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçını karıştırarak egzamalı bölgelere sürün. İyi sonuç alabilmek için bu uygulamayı bir hafta boyunca yapın.

Kırışıklıkları yok eder: Tarçının dolgunlaştırıcı etkisi vardır. Fakat bu etki fazla bilinmediği için tarçının bu özelliğinden yararlanılmaz. Kan akışını düzenleyen, cildin havalanmasını sağlayan ve en önemlisi cildin alt tabası olan epidermisi etkileyerek kırışıklıkları azaltan tarçın cilt için mucizevi bir besindir. Kırışıklıklar için birkaç damla tarçın yağını vazelin ile karıştırın. Kırışıklı bölgelere bu karışımı sürün, yalnız göz çevresine sürmemeye dikkat edin.

Ayaklardaki çatlakları engeller: Antioksidan bakımından zengin olan tarçın, pürüzlü ve kuru olan ciltlere çok iyi gelir. Beş kaşık limon suyuna iki kaşık tarçın ekleyin ve karıştırın. Hazırlayacağınız ayak banyosuna bu karışımı ilave edin ve 15 dakika kadar ayaklarınızı bekletin. Bekleme süresinin sonunda ayaklarınızın yumuşacık ve pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

Tarçının saça faydaları nelerdir?

Saçları güçlendiren ve güzelleştiren bir baharat olan tarçın yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Kafa derisini besleyen tarçın, saç köklerinin beslenmesini sağlar. Vücuttaki kan dolaşımını düzenleyen tarçın, saçların kuvvetli ve güzel görünmelerini sağlar.

Saçların büyümesini hızlandırır: Aynı cildinizde uyguladığınız gibi saçınızda da bal ve tarçın ikilisini deneyebilirsiniz. Her hafta yapabileceğiniz bu maske ile saçlarınızın kaybettiği gücü geri kazanabilecek ve parlayan saçlara sahip olabileceksiniz. Bir çay kaşığı tarçın, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir yumurtayı iyice karıştırarak ve ıslattığınız saçınıza bu karışımı uygulayın. 10 dakika bekleyin ve şampuanlayarak saçınızı yıkayın.

Saç derinizi temizler: Tarçın, saçlarınızda peeling etkisi gösterir. Saç derinizi temizleyerek ölü hücrelerden arındırır ve yeni saçların çıkması için uygun bir alan yaratır. Bir çay kaşığı tarçın, bir çorba kaşığı bal ve çeyrek fincan ısıtılmış zeytinyağını güzelce karıştırarak kafa derinize masaj yaparak yedirin. 20 dakika bekleyin ve saçınızı bir şampuanla güzelce yıkayın.

Saç rengini değiştirir: Saç renginizi açmak isterseniz, bunun için tarçından faydalanabilirsiniz. Saç kreminize ekleyeceğiniz tarçını tüm saçınıza uygulayın ve saçlarınızı bir fırça yardımıyla güzelce tarayın. Bone ya da duş başlığı ile örtün. Bir gece boyunca maske saçınızda kalsın. Ertesi sabah saçınızı ılık su ile iyice yıkayın.

 

 

 

leave a comment

Create AccountLog In Your Account