Türkan Şoray’ın sıhhat durumuna ait açıklama

Türk sinemasının en önemli isimlerinden Türkan Şoray’ın sıhhat durumuna ait doktorlarından izah geldi.

Şoray’ın Hipofiz bezindeki tümörden olan teşhisle operasyon olduğu, sanatçının sıhhat durumunun sıradan seyrinde olduğu belirtildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre açıklama şöyle: “Bir süredir Cushing belirtisi hasebiyle izleyen Türkan Şoray, belirleyen hipofiz adenomu hasebiyle; 10.07.2017 tarihinde Acıbadem Fulya Hastanesi’nde operasyon oldu. Türkan Şoray, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nurperi Gazioğlu tarafından endoskopik transsfenoidal metotla operasyon edildi. Operasyonun başarıyla geçtiğini belirten Prof. Dr. Gazioğlu, Türkan Şoray’ın sağlının sıradan seyrinde olduğunu belirtti.”

CUSHİNG BELİRTİSİ NEDİR? 

1932 yılında Harvey Williams Cushing tarafından tanısı ilk sefer konmuş olan kortizol hormonunun sıradanın üstünde bir düzeyde olduğu durumlarda ortaya çıkan belirtiler bütünüdür. Cushing belirtisinin alışılmış nitelikleri kilo artması, obezite, kan basıncının artması (hipertansiyon), ve derinin zayıflaması neticesi oluşan çizgilerdir. Her hastada belirtilerin tümü gözlenmeyebilir.

Belirtilerin ağırlığı ve niceliği hastanın ne denli uzun bir süredir kortizol tesirinde kalmasına bağlıdır. Ancak kimi belirtiler bu durumdan bağımsız, iveğen olarak da gelişebilir. Örneğin, özellikle uyluk kemiğinin baş bölgesinin iveğen doku ölümüne uğraması (akut aseptik nekroz) çok kısa bir süredir hafif izleyen, ya da yıllardır ağır izleyen Cushing belirtili hastalarda da rastlanabilir.

Cushing hastalığı hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cushing hastalığı Cushing belirtisinin en sık rastlanan nedenidir. Cushing hastalığına hipofiz bezinin fazla büyümesi (hiperplazi) veyahut bir tümör neden olur. Cushing hastalığı olan insanlarda çok fazla ACTH bulunur. ACTH bir stres hormonu olan kortizolün imalatını ve salınımını kontrol eder. Başka bir söylemle çok fazla ACTH demek çok fazla kortizol demektir.

Gövde fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur. İrinli sivilce veyahut cilt enfeksiyonları, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet gibi belirtileri vardır.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account