Daha hesaplı alışveriş yapmak istemez misiniz?

0
55
views

Para kazanmak zor, kazanılan parayı tesirli ve randımanlı şekilde harcamak daha bir zor., ihtiyaçlarımız olmayan veya yeterince ücret araştırması yapmadan aldığımız ürünler, sonradan durup düşünüce canımızı sıkabilmektedir.

Hesaplı alışveriş nasıl yapılır?

Öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı alışverişe çıkmadan netleştirin. Rastgele bir ürün, sözgelişi, %50 indirime girmiş olsa dahi bu ürünü alıp hiç kullanmayacaksanız, paranızın %100’nü sokağa atmış olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bundan dolayı önceden almayı tasarılamadığınız bir şeyle alışverişte karşılaştığınızda kendinize gerçek manada buna ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız muhakeme yapmalısınız.

Her yerde gördüğümüz peşin ücretine bir hayli taksit kampanyaların cazibesine kapılmayın. Ekonomi de paranın bir vakit değeri vardır ve buna ürem denir. Bu tip kampanyaların çoğunda firmanın yükleneceği finansman giderleri baştan ürünün fiyatına yedirilerek tüketiciler de göz yanıltması sağlanmaktadır. Bilhassa alış merkezlerinden veyahut büyük mağazalardan alışveriş yapmıyorsanız nakit alın ve pazarlık hisseniz olsun.

Alışveriş yapmak için spot mağazaları ve fabrika satış mağazalarını seçenek edebilir ve burada ki indirimlerden de faydalanabilirsiniz. Bu yol sayesinde bilhassa beyaz eşyalarda, mobilyalarda, aksesuarlarda hane tekstil ürünlerinde hem de giyim alışverişlerinizde bile ciddi fiyat avantajları sağlayabilirsiniz.  Son zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle internetten alışveriş, size en rekabetçi fiyatı sunabilmektedir. Aradığınız birçok üründe, en uygun fiyatlara sahip olanına internetten erişebileceğinizi unutmayın. Alışveriş sitelerinde özellikle kira, dükkân gideri olmadığı için en uygun fiyatı verme ile ilgili ilk sıralardadırlar. Tasarruf yapma yöntemleri düşünüldüğünde internetten alışveriş, iyi bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reklamların ve algı idaresinin etkileyiciliğinden ziyade ihtiyaçlarınızın ne olduğuna kulak verin ve bu doğrultuda alışveriş yapın. Yeni çıkan bir üründen haberdar olabilmemiz için reklamlar oldukça ehemmiyetli ancak bir takım reklamların, sizi değişik yönlendirmeye çalıştığı ve daimi alma algısı yarattığı da yadsınamaz bir gerçektir. Bundan dolayı tüketim kararlarınızı alırken reklam kampanyalarından çok ihtiyaçlarınız olan ürünlerle alakalı tüketici görüşlerini göz önünde bulundurmanızda yarar var.  Ayrı olarak almayı düşündüğünüz ürünü objektif bir bakış açısıyla değerlendirmelisiniz. Ekonomik alışveriş yapmak için şuurlu tüketici olmak ve sorgulayıcı tüketici olmak ehemmiyetli.

Kaliteli ürünler tercih edin ve kalitenin bir bedeli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hesaplı alışveriş için neler yapılabilir, diye düşünüldüğünüzde ucuz ürün akla gelmemelidir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı ürünler yerine ondan daha ucuz olan daha kalitesiz daha kısa müddette deforme olacak ve kullanırken hoşlanmayacağınız bir ürünü yalnızca hesaplı diye almak daha sonra yine benzer bir ürünü almaya davetiye çıkarır.

Ancak her “kaliteli olan pahalıdır “kesinlikle almalısınız manası da buradan çıkmamalı. Benzer kalite olan benzer ürünlerin, aynı firma tarafından piyasaya sürüldüğünü hemen hemen herkes biliyor. Bu vaziyetin temel nedeni, değişik alım gücüne sahip olan tüketicilerin hepsine değişik fiyatlar üzerinden ürünlerini satmak tır. Kaliteli olan ürünler pahalıdır, önyargısı toplumda oldukça yaygındır ve üretici firmalar da bu vaziyetinden yararlanmaktadırlar.

Başka bir hesaplı alışveriş yolu da teknolojik ürünlerde. Özellikle yeni çıkan ürünleri, son teknoloji ürünlerini almakta çok fazla çabuk olmayın. Teknolojik ürünlerde son çıkan ürünlerin genelde birkaç ay içinde fiyatlarının ucuzlamaya başlayacak olmasıdır. Üretici firmaların taktikleri olan ve son teknoloji ürünlerini önce yüksek fiyat vermeye ve hemen sahip olmaya razı tüketicilere satmak ve sonra fiyatları ağır ağır düşürerek pazardaki diğer müşterilere de bu ürünlerin satışını sağlamak şeklindedir. Bu yüzden yeni çıkan teknolojik bir ürünü almadan önce fiyatın daha uygun düzeylerde izlemesini beklemeniz hesaplı alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.

Marka bağımlılığınız varsa kurtulun.  Pazarlamada sadece marka değerlerinin kullanımı oldukça yanlış.  Tüketici ve üreticinin uzun senelere dayanan ve karşılıklı güvenle alana getirdikleri bir markayı, sözgelişi kolay ve ucuz bir ürünün üstüne iliştirerek o ürünün değerini kat kat arttırmak, şeklinde tanımlamak olası. Bu manada bilinen bir marka, üretici firma kadar tüketicinin de aynı oranda malı sayılmalı ve onun aleyhine kullanılmamalıdır. Üretici firmalar, ne yazık ki bu hatayı yapabiliyorlar. Örneğin harbiden 200TL değerinde giysiler üreterek bir marka haline gelen firma, giderek sıradan bir giysiye markasını vererek onu 200TL’lik hale getiriyor. Bundan dolayı kaliteyi marka değerinden bağımsız olarak düşünmeli ve objektif bir gözle değerlendirmeniz, şuurlu bir tüketici olmak ve hesaplı alış veriş yapmakta ilk adımınız olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here